کد خبر: ۱۳۹۲۳۰۸۷
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۲ - ۴:۰
پيشينه ادبيات
شعراي ايران (از آغاز شعر پارسي تا نهضت مشروطيت)
شعراي ايران به ترتيب اسم 2

شعراي ايران (از آغاز شعر پارسي تا نهضت مشروطيت) به ترتيب اسم


مولوي:مولانا جلال الدين محمد فرزند سلطان العلما بهاءالدين محمد بن حسين الخطيبي يكي از بزرگترين شعراي متصوف ايران است كه به سال 604 هجري قمري در بلخ كه از مراكز فرهنگ و ادبيات و عقايد ايراني شمرده مي شود تولد يافت. مولانا بزرگترين گوينده عرفاني است و مثنوي او جزء اركان اربعه ي ادبيات فارسي شمرده مي شود و غزليات او در ديوان شمس تبريزي مقرون به شور و التهابي است.

 ناصرخسرو: حكيم ابو معين ناصر بن خسرو بن حارث القبادياني البلخي المروزي ملقب به حجت از شاعران بسيار توانا و بزرگ ايران و از گويندگان درجه اول فارسي است. او در ذي القعده سال 394 هجري در قباديان نواحي بلخ متولد شد. او در چهل و سه سالگي در قلعه اي واقع در يمكان در وسط كوهها رفت و تا پايان عمر در آنجا ماند و سال وفاتش در سال 481 است و آثار او ديوان اشعار، روشنايي نامه، سعادتتامه، سفرنامه، زاد المسافرين، وجد دين، خوان اخوان، گشايش و رهايش، بستان العقول، جامع الحكمتين هستند.

نظامي: حكيم جلال الدين ابو محمد الياس بن يوسف بن زكي بن مؤيد نظامي گنجه اي از استادان بزرگ و از اركان شعر فارسي است مادرش زني از نژاد كرد بود و پدرش يوسف بن زكي بن مؤيد نام داشت در سال 535 به دنيا آمد و تا آخر عمر خود را در گنجه به سر برد از آثار او پنج گنج را مي توان نام برد كه نام ديگر آن خمسه است كه در آن پنج كتاب است به نام خسرو شيرين، ليلي و مجنون، هفت پيكر، اسكندرنامه، مخزن الاسرار.

شعراي معاصر ايران (از نهضت مشروطه تا امروز)

اديب الممالك فراهاني: اميرالشعراء اديبال ممالك محمد صادق ميرزا حسين فراهاني متخلص به اميري از گويندگان بزرگ معاصر ايران است او به سال 1277 هجري در خانواده اي كه همه اهل فضل بودند ولادت يافت. او كارهاي خود را در روزنامه ادب، مجلس، عراق عجم و آفتاب كه خود داير كرده بود منتظر مي كرد.

اعتصامي: پروين اعتصامي را مي توان يكي از بزرگترين شاعره هاي تاريخ ايران شمرد. وي دختر يوسف اعتصامي آشتياني معروف به اعتصام الملك مي باشد او در كالج آمريكا درس خواند و در 35 سالگي درگذشت.

ايرج ميرزا:ايرج ميرزا جلال الممالك فرزند صدرالشعرا غلامحسين ميرزا كه از نوادگان فتحعليشاه بود به سال 1291 هجري قمري در تبريز متولد شد پس از تحصيل علم و ادب در زبان فارسي و فرانسه در مدرسه دارالفنون تبريز در نوزده سالگي در زمان وليعهدي مظفرالدين شاه ملقب به صدر الشعرا شد ولي به زودي از شاعري دربار كناره گرفت.

بهار:محمد تقي بهار(ملك الشعراء) فرزند حاجي ميرزا محمد كاظم صبوري ملك الشعراي آستان قدس رضوي است كه در روز يكشنبه 18 آذرماه سال 1265 خورشيدي متولد شد. چند دوره نماينده مجلس شوراي ملي و سالها استاد دانشگاه تهران و يكبار كابينه ي مرحوم قوام السلطنه بوده است.

عماد خراساني:عماد الدين حسين برقعي فرزند مرحوم سيد محمد تقي معين دفتر از صاحب منصبان آستان قدس رضوي است كه در سال 1300 شمسي در مشهد متولد شد و اشعارش تحت عنوان ورقي چند از ديوان عماد خراساني انتشار يافته است.

عشقي: ميرزاده عشقي نامش سيد محمدرضا فرزند حاج ابوالقاسم كردستاني و در تاريخ 12 جمادي الاخري سال 1312 هجري قمري در شهر همدان متولد شد و پس از اتمام تحصيلات اوليه هنگام جنگ جهاني اول همراه مهاجرين و مجاهدين ايراني به استامبول رفت و در آن جا در رشته هاي علوم اجتماعي جزو  مستمعين آزاد به تكميل معلومات پرداخت.

فرخي يزدي:محمد فرخي يزدي فرزند محمد ابراهيم به سال 1306 هجري قمري در يزد چشم به جهان گشود او در سال 1340 قمري روزنامه معروف طوفان را منتشر كرد و در دوره هفتم مجلس به نمايندگي انتخاب شد فرخي بنا به شكايت جمعي از طلبكارانش ابتدا در زندان ثبت محبوس شو وچون ناراحتي عصبي است ناچار به زندان قصر منتقل گرديد.

 

شعراي نوپرداز

سپهري:سهراب سپهري به تاريخ 15 مهر 1307 در سفري كه مادر او از كاشان به قم كرده بود در اين شهر به دنيا آمد تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در كاشان كرد و بعد در تهران به هنركده نقاشي دانشگاه تهران رفت از جمله كتاب هاي او مي توان در  كنار چمن، مرگ رنگ، زندگي خوابها، آواز آفتاب، حجم سبز را نام برد.

شاملو: احمد شاملو در سال 1304 در شهر تهران به دنيا آمد او كه اشعارش را با نام مستعار(ا.بامداد) منتشر مي كند نخستين مجموعه اشعار او به عنوان آهنگهاي فراموش شده در سال 1326 چاپ شد كه نتوانست مبين خلاقيت ذهني او باشد چند سال بعد از (آهنگهاي فراموش شده) شاملو در راه تجربه و تمرين افتاد. باغ آينه، آيدا در آئينه، آيدا، درخت و خنجر و خاطره، ققنوس در باران، هواي تازه، از هوا و آينه ها و مدايح بي صدا از آثار او هستند.

فرخزاد: فروغ فرخزاد به سال 1312 در تهران به دنيا آمد با شعر گناه به عنوان يك شاعره ي خوب محبوبيت فراوان يافت. براي(فروغ) نيما نقطه آغازي بود نقطه آغاز كه از (اسير) و (ديوار) و (عصيان) به (تولدي ديگر) رهنمونش ساخت. آيه هاي زميني، اي مرز پرگهر، ايمان بياوريم به آغاز فصل سرد، به آفتاب سلامي دوباره خواهم داد، وهم سبز، در آبهاي سبز تابستان، در غروبي ابدي و عروسك كوكي از اشعار خوب فروغ اند.

نيما: علي اسفندياري متخلص به نيما يوشيج فرزند ابراهيم نوري(اعظام السلطنه) در دهكده يوش از قراي مازندران به سال 1315 هجري قمري متولد شد. در تهران به مدرسه سن لويي رفت و زبان فرانسه آموخت او پايه گذار شعر امروز در ايران و موجد نهضتي عظيم است و شعر را به صورت وسيله اي ساده و عالي براي بيان احساسات دروني در آورد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
نظر: