کد خبر: ۱۳۹۲۵۶۱۳
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۰
هنر و ادبیات عاشیق های آذربایجان
موسیقی بخش محوری هنر عاشیقی است« ساز»(saz ) در اغلب مناطق اذربایجان تنها آلت موسیقی عاشیقی بشمار می رود.
 موسیقی عاشیقی

 موسیقی عاشیقی

موسیقی بخش محوری هنر عاشیقی است« ساز»(saz ) در اغلب مناطق اذربایجان تنها آلت موسیقی عاشیقی بشمار می رود اما در منطقه« تبریز- قره داغ» دو نوازنده دیگر با« بالابان»(Balaban ) و « قاول» (Qaval ) عاشیق را در ارائه هنر خود یاری می کنند.

 براساس گفته عاشیقهای استاد، موسیقی عاشیقی73-72 آهنگ دارد.« عاشیق اسد» آنرا با 73 آهنگ می داند.

کامیل اوستادلارین گولون در مه سن

 اگر ازگلشن علم استادان گل نچینی

حقیقتی سینه ن اوسته سرمه سن

اگر حقیقت را به قلب خود راه ندهی

73 هاوادان خبر وئرمه سن

اگر از 73 آهنگ آگاه نباشی

اؤلوم یئی دیر سنه ائل قاباغیندا

در مقابل مردم، مرگت بهتر است

 و« عاشیق علمسگر» به 72 آهنگ معتقد است:

دوققوزو بیرلشیب تاییب اوچ حه بول

نه سیم جمع شده و سه راه پیدا کرده است

اون بارماق اونلاری ائیله ییر قبول

10 انگشت آنها را می نوازد

72 هاواشاه پرده به قول

73 آهنگ بندة« شاه پرده»اند

« علسعگر»یولدوغو غازدی قاباقدی

آن چه می بینی غازی است که علسعگر پرهایش را کنده است( اشاره به حریف شکست خورده است.

 اما این تعدداد با گذشت زمان از طرف عاشیق های دیگر زیاد شده و امروز به 140-130 آهنگ رسیده است بعضی از این آهنگ ها در یک منطقه خاص مشهور بوده و در آنجا بیشتر نواخته می شوند، بعضی از آهنگها در مناطق مختلف به اسامی گوناگون نامیده می شوند. به عنوان مثال آهنگ« مخمس» عاشیقهای تبریز، آذربایجان غربی با نام «درستان» مشهور است.

 هر عاشیقی ساز خود را همآهنگ با تن صدای خود کوک می کند. بدین صورت که اگر صدایش« زیل»  باشد آنرا« زیل» و اگر« بم» باشد آنرا« بم» کوک می کند. لازم به ذکر است که« اسم» نواختن و« زیل» خواندن و یا برعکس« زیل» نواختن و « بم» خواندن در میان عاشیق ها مردود شمرده می شود.

 آهنگ های موسیقی عاشیقی به سه گروه تقسیم می شود که هر گروه ویژگی خاص خود را دارد:

 1- یوخاری هاوالار( آهنگ های بالا) – این آهنگ ها از پرده چهارم به بالا نواخته میشوند اینها نوازنده را خسته نمی کنند، مانند کسمه دیوانی، شاهسون، روحانی، قوچاقارتال، قارص هاواسی، یانیق کرم و غیره.

2- اوتاهاوالار( آهنگ های میانه) – این آهنگ ها مابین شاه پرده بالا( پرده چهارم) و شاه پرده میانی( پرده نهم) نواخته می شود. همچون: صوراسرافیل، قره باغ، شکسته سی، موغانا جیران، ساری کؤینک.

 3- آشاغی هاوالار( آهنگ های پائین)- این آهنگ ها در پرده های پایین از شاه پرده میانی نواخته می شوند. اینها بعلت زیل بودن باعث خستگی نوازنده می شوند، مثل: سماعی، ائل کؤچدو، سگگیز یارپاق.

(موسیقی عاشیقی,دانلود موسیقی عاشیقی, عاشیق های آذربایجان,عاشيق هاي آذربايجان,هنر آذربایجان,دانشگاه هنر آذربایجان,تاریخ هنر آذربایجان,هنر موسیقی,هنر موسیقی چیست,هنر موسیقی ایران,هنر موسیقی ایرانی,هنر موسیقی در تمدن اسلامی,هنر موسیقی سنتی,هنر موسیقی در افغانستان,هنر موسيقي,موسیقی هنر اول,هنر و موسیقی)

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
نظر: